Fine Arts Show


Listed in order of finish, 1st, 2nd, 3rd

Artwork

Oil or Acrylic – Professional: Kathryn Holland, Alice Black

Watercolor – Professional: Diana Hoke, Jeanette Cook

Pastel – Professional: Deborah Steinmetz

Mixed Media – Professional: Matt Harrigan

All Other Media – Professional: Alice Black

Drawing (any medium) – Professional: Alice Black, Jerry Imel

Sculpture (any material) – Professional: Alice Black

Best of Show Adult Professional: Diana Hoke

Oil or Acrylic – Amateur: Jessie Barker, Carol Zerkle, Mark Wood

Watercolor – Amateur: Mary E. Henson, Katie Burden, Heather Barthauer

Pastel – Amateur: Carol Zerkle, Susan Dorsey

Mixed Media – Amateur: Mary E. Henson

All Other Media – Amateur: Pam Bolton, Holly Hess, Sherri Iman

Drawing (any medium) – Amateur: Susan Dorsey, Tammy Rice, Holly Hess

Sculpture (any material) – Amateur: Charlie Wibright, Chris Snyder

Best of Show Adult Amateur: Mary E. Henson

Oil or Acrylic – Sr. High: Ashley McFarland, Lauren Holaday, Greg Coffey

Watercolor – Sr. High: Shelby Ohnmeiss, Marah Ainsworth

Pastel – Sr. High: Nicole Simonelli

Mixed Media – Sr. High: Ryder Teach, Greg Coffey

All Other Media – Sr. High: Lily Jones, Jacob Rutan

Drawing (any medium) – Sr. High: Summer Doty, Lauren Holaday, Chasity Curton

Sculptures (any material) – Sr. High: Nicole Simonelli, Marah Ainsworth, Breanna Stayrook

Textiles (fiber based) – Sr. High: Marah Ainsworth, Breanna Stayrook

Best of Show Senior High: Ryder Teach

Painting – Jr. High: Addy Johnson, Sam Stickley, Paige Rudolf

Drawing – Jr. High: Paige Rudolf, Arleigh Rush, Bailey Stachiw

Sculptures (any material): – Jr. High: Jenna Carter, Paige Rudolf, Joseph Stayrook

Textiles (fiber based) – Jr. High: Dori Wilson, Paige Rudolf, Joseph Stayrook

Best of Show Junior High: Addy Johnson

Painting – Intermediate: Riley Johnson, Dena Wilson, Siren Prince

Drawing – Intermediate: Abigail Crisler, Cooper Havens, Siren Prince

Sculpture (any material) – Intermediate: Riley Johnson, Emma Hostetler, Abigail Crisler

Textiles (fiber based) – Intermediate: Dena Wilson, Emma Orahood, Michael Stayrook

Best of Show Intermediate: Abigail Crisler

Photography

Portraits (children): Kelli Underwood, David Johnson, Jennifer Eaton

Sports: David Youngdahl, Heidi Miller, Jerry Imel

Dogs: Jennifer Eaton, David Johnson, David Youngdahl

Flowers: David Johnson, Heidi Miller, Sherri Iman

Best of Show: David Johnson

Portraits (children) – Adult Amateur: Kylie Stidham, Amy Winter, Amy Domer

Sports -Adult Amateur : Ken McCord, Sabrena Haynes, Kylie Stidham

Dogs – Adult Amateur: Amanda Jackson, Amy Domer, Kylie Stidham

Flowers – Adult Amateur: Amy Domer, Amy McGuffy, Amanda Jackson

Best of Show Adult Amateur: Amanda Jackson

Portraits (children) – Sr. High: Colin Toth, Hannah Bugg, Abigail Tipton

Sports – Sr. High: Hannah Bugg, Abigail Tipton, Taylor Laughman

Dogs – Sr. High: Taylor Laughman, Hayley Filipovic, Jacob Rutan

Flowers – Sr. High: Troyer Hostetler, Michaela Edwards, Colin Toth

Best of Show Senior High: Colin Toth

Portraits (children) – Jr. High: Jenna Carter, Peyton Kerns, Paige Rudolf

Sports – Jr. High: Jenna Carter, Olivia Bender, Paige Rudolf

Dogs – Jr. High: Olivia Bender, Jenna Carter

Flowers – Jr. High: Jenna Carter, Owen McGuffey, Peyton Kerns

Best of Show Junior High: Jenna Carter

Portraits (children) – Intermediate: Grace Winters, Chloe Bender, Kaitlynn Haynes

Sports – Intermediate: Ryan Goddard, Justin Rutan, Eric Goddard

Dogs – Intermediate: Grace Winters, Kaitlynn Haynes, Grace Rush

Flowers – Intermediate: Emma Hostetler, Eric Goddard