SATURDAY, AUGUST 6
8:00 a.m. Weighing of Dairy Steers followed by Dairy Feeders
Jackpot Market Goat Show, Open Class Goat Show followed by Goat Carcass Contest, PeeWee Showmanship, Junior Fair Goat Showmanship
8:30 a.m. 4-H Garment Revue for those with livestock conflicts (Jr. Fair Modeling Pavilion)
9:00 a.m. Junior Fair Swine Showmanship followed by Junior Fair County Farrowed Swine Show (Swine Arena)
4-H Garment Revue (Jr. Fair Modeling Pavilion)
Junior Fair Horse Show
10:00 a.m. One day A.R.B.A. Sanctioned Rabbit Show
11:00 a.m. Culinary Exhibits in place
11:15 a.m. Garden Club Exhibits in place
Noon: All Exhibits in place
12:30 p.m. Flower Show judging
1:30 p.m. Homemaker’s Style Show (Modeling Pavilion)
2:00 p.m. Mark Abbati – The Living Statue (grounds)
2:30-4:30 p.m. STEAM Academy for Kids (4-H Garden Area)
5:00 p.m. Jr. Fair Breeding, Scramble Class, Cattlemen’s Challenge Class, Cattlemen’s Special Steer & Commercial Heifer Show (Woodruff Show Arena)
Champaign Co. Classic Truck Pull (Grandstand)
10:00 p.m. Junior Fair Llamas to be in place
Saturday Aug. 6 UDC photo booth: No booth hours
(Readers may submit grand champion and reserve grand champion winners and caption info to [email protected])
SUNDAY, AUGUST 7
8:30 a.m. Junior Fair Beef Showmanship –Beef feeders released following show.
9:00 a.m. Fancy & Breeding Poultry Show followed by
Poultry Showmanship (Poultry Building)
10:00 a.m. Worship Service (Activities Modeling Pavilion)
10:30 a.m. Lamb Cook-Off (middle of sheep barn)
11:00 a.m. Junior Fair Horse/Pony Classes
Lamb Cook-Off (Middle of Sheep Barn)
11-12:00 noon Entries for Pie Contest (Pork Council Building)
12:00 noon PeeWee Swine Showmanship (Swine Show Arena)
Guys & Gals Sheep Lead-In Classes followed by
Open Class Carcass Lamb Contest,
PeeWee Sheep Showmanship
1:00 p.m. Junior Fair Rabbit/Cavy Exhibits in place
1:30 p.m. Post Time – Harness Races
2:00 p.m. Junior Fair Rabbit & Cavy Showmanship, Poster &
Royalty results announced (Rabbit & Cavy Building)
2:30-4:30 p.m. STEAM Academy for Kids (4-H Garden Area)
3:00 p.m. Pie Auction – Swine Show Arena
(following PeeWee Showmanship)
3:30 p.m. 4-H Dog Obedience and Showmanship
Demonstration (Cattle Show Arena)
6:00 p.m. Champaign County Schools Bands (Grandstand)
7:00 p.m. Crowning of 2016 Junior Fair Queen, 4-H Boy & Girl of the Year, FFA Boy & Girl of the Year, followed by
Pig and Calf Scrambles (Grandstand)
7:30-9:30 p.m. The Muleskinner Band
(Girls Modeling Pavilion)
Sunday Aug. 7 UDC photo booth: UDC Merchants Building booth: 3-4 p.m.; UDC livestock booth (near main show arena): 4-5 p.m.
(Readers may submit grand champion and reserve grand champion winners and caption info to [email protected])
MONDAY, AUGUST 8
9:00 a.m. FFA Market Gilt Show followed by Scramble Pig Show and 4-H Market Gilts (Swine Show Arena)
Junior Fair Dairy Show (Woodruff Show Arena)
Junior Fair Horse Show
Junior Fair Cavy (Guinea Pig) Breed Show followed by Showmanship & Optional Projects (Rabbit/Cavy Barn)
10:30 a.m. Junior Fair Sheep Showmanship followed by Junior Fair Sheep Breeding Show (Sheep Arena)
2:30-4:30 p.m. STEAM Academy for Kids (4-H Garden Area)
4:00 p.m. Champaign County Born & Raised Market Lamb Show (Woodruff Show Arena)
Performance Pig Show (Swine Show Arena)
6:00 p.m. Junior Fair Horse Dressage Classes
7:00 p.m. NTPA Truck & Tractor Pull (Grandstand)
Monday Aug. 8 UDC photo booth: UDC Merchants Building booth: 3-4 p.m.; UDC livestock booth (near main show arena): 4-5 p.m.
(Readers may submit grand champion and reserve grand champion winners and caption info to [email protected])